Сарадња је остварена кроз јавни позив за подношење предлога за израду планова детаљне регулације.
Повод за израду Плана детаљне регулације је чињеница да се за једно од значајнијих археолошких локалитета - раноенеолитски рудник бакра Рудна Глава, један од најстаријих у Европи и најстарији на Балкану, осим привремене заштите није много учинило до данас.
Он није највећи али је репрезентативан археометалуршки споменик у чијим окнима је очувана, као отисак у свежој глини, најстарија технологија добијања бакра. Редак по бројности и очуваности нађеног покретног материјала, овај локалитет поседује и културне слојеве (од првих винчанских рудара преко Римљана, до рударења у Средњем веку). Утврђен је за културно добро од изузетног значаја али за разлику од Лепенског вира - није доживео пуну туристичку афирмацију.
Процес израде плана започет је у новембру 2018.године и реализоваће се у периоду од 18 месеци кроз кораке који су дефинисани Законом о планирању и изградњи.
Кроз отворени поступак израде урбанистичког плана који генерише интересе, циљ је да се утиче на ширу заједницу и оствари дијалог свих заинтересованих страна - локалне власти, доносиоца одлука, економских актера и појединаца.
Сва питања, сугестије и примедбе везане за пројекат заинтересовани и шира јавност могу послати путем електронске поште на pdr.arhlokrg@majdanpek.rs .
Израду плана детаљне регулације финансира Европска унија у партнерству са Владом Републике Србије преко програма ЕУ ПРО.